RFID SİSTEM KOMPONENTLERİ

1.RFID Etiket :

RFID etiketi, uygun aplikasyon ve kapasite ile belirlenmiş bir RFID çipinin uygulamada ki çalışma koşul zorlukları göz önüne alınarak (ısı farkları ,kimyasallar, darbeler) çiplerin daha güçlü anten ve daha güçlü kaplama ile zor şartlarda çalışmaya adapte edilmiş halidir.

 

 

2.RFID Anten :

RFID antenler, yayınladıkları radyo frekansı ile etiket üzerindeki çipte bulunan bilgiyi etiket üzerindeki antende oluşan yansıma sonucu alarak okuyucuya iletirler. Antenler güç, okuma şekli (Doğrusal, dairesel) ve okuma alanlarına (uzak alan okuma, yakın alan okuma) göre farklı modellerde bulunurlar.

 

 

 

3. RFID Okuyucusu :

RFID okuyucusu antenden gelen sinyalleri uygulama katmanına belirli protokollere uygun olarak aktarır. RFID okuyucuları sabit olmakla beraber el terminali şeklinde okuyucularda mevcuttur. El terminallerinde RFID anten entegre olarak bulunmaktadır. RFID okuyuculara 1-4 anten bağlanabilir. RFID okuyuculara bağlanan antenlerin güçleri ayrı ayrı ayarlanabilir.

 

 

 

4.Ara Katman Uygulaması :

 

RFID okuyucu ile uygulama arasında çalışan ve sistem mimarisinin en önemli öğesi olan Ara Katman Uygulaması (Middleware) tamamen okuyucu yönetimi, okunan etiket bilgisinin yönetimi ve anten yönetimi işlemlerini gerçekleştirir. Okuyucu ile ilgili okuma yöntemi, ağ yapılandırması, anten ayarlarının gerçekleştirmesi, okumanın hangi anten ve hangi okuyucu tarafından gerçekleştirildiğinin belirlenmesi gibi birçok işlemi ara katman uygulaması ile gerçekleştirebilirsiniz. Burda en önemli konu Ara Katman Uygulamasının dayandığı RFID protokoldür. Her bir okuyucunun kendisine ait bir protokolü ve bu protokole uygun çalışan bir ara katman mimarisi vardır. Fakat tüm dünyada RFID teknolojisinin hızla gelişimi sonucunda EPC tarafından bir standart belirlenmiş ve RFID okuyucular için LLRP (Low Level Reader Protocol) temel protokol olarak kabul edilmiştir. RFID uygulamanız eğer LLRP’ ye uygun olarak geliştirilmiş ise LLRP uyumlu her okuyucuyu sisteminize dahil edebilir ve uygulamanızda herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymazsınız. Fakat uygulamanız herhangi bir okuyucunun kendine ait protokolüne uygun olarak geliştirilmiş ise bu sisteme bundan sonra dahil edeceğiniz okuyucuların da aynı marka olması gerekmektedir. LLRP RFID uygulamalarında bir zorunluluk olarak talep edilmeli ve kurulacak sistemler ileride yaşanabilecek gelişmeler de düşünülerek tasarlanmalıdır.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInTumblrBlogger PostPinterestPaylaş